Son dönemin en popüler konusu, tabiri caizse herkesin dilinde dolaşan konusu: NFT. Sizin için hazırladığımız yeni blog yazımızda sizlerle “NFT nedir?” ve “NFT nasıl üretilir?” gibi soruların cevabını paylaşmayı amaçlıyoruz. “NFT nasıl yapılır?” sorusuna cevap vermeden önce NFT’nin anlamını bilmeyenler için bu konuyu açıklamak istiyoruz. 

NFT Nedir?

Son zamanlarda karşımıza sık sık çıkan NFT konusu günümüzün en merak edilenleri arasında yer alıyor. Kripto para ile ilgilenen kullanıcılar aynı zamanda NFT terimi ile de karşılaşıyor. Değiştirilemez token olarak sunulan NFT, diğer kripto paralardan farklı olarak takas edilemeyen bir token. Müzikten sanata, spordan gayrimenkule kadar farklı ögelerle oluşturulan dijital varlıklar, özellikle milyonlarca dolar satması ile dikkat çekiyor ve ilgiyi üzerine topluyor. 

Non-Fungible Token olarak da bilinen NFT; karşılıksız token anlamına geliyor. Bunun karşılığı ise tamamen size ait olan tek bir dijital varlık olmasını ifade ediyor. Finansın yanı sıra sanat dünyasında da yoğun ilgi gören NFT benzersiz bir tanımlayıcı olarak nitelendiriliyor. 

NFT’nin Açılımı Nedir?

NFT, İngilizce olarak Non-Fungible Token ismini almaktadır ve bu kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır.

NFT Özellikleri Nelerdir?

NFT’lerin özelliklerini şu şekilde sıralamamız mümkündür;

  • Doğrulanabilir
  • Bölünemez
  • Yıkılmaz

NFT Nasıl Üretilir?

“Sıra geldi NFT nasıl üretilir?” sorusunun cevabını vermeye… Kulağa karmaşık gelen NFT, Ethereum isimli blok zinciri geliştiricileri tarafından hazırlanıyor. Her blok zincirinin pazar yeri ve cüzdanı farklıdır. Bu yüzden güvenilir ve kullanım ağı geniş olan bir cüzdan bağlamanıza ve NFT için dosya ya da resim yüklemenize izin veren bir platforma üye olmanız gerekmektedir. NFT’ye çevirmek istediğiniz eseri platforma yükleyerek kendi NFT’nizi üretebilirsiniz. NFT yapma sitelerinden yardım alarak NFT eserinizi oluşturmanız mümkündür. Genelde Ethereum alt yapısında oluşturulan dijital varlıklar, ERC-721 ve ERC-1155 belirteçlerinin standartlarına uygun şekilde üretilmektedir. 

ERC-721 Standardı Nedir?

ERC-721, Ethereum Blockchain’i üzerinde eşsiz Token’lerin nasıl oluşturulacağını aktaran bir standarttır. ERC-721 ile oluşturulan Token’lerin her biri eşsiz tokenlerdir. 

Erc-1155 Standardı Nedir?

Video oyun sektörü için kullanılmakta olan standarttır. Oyun içi alışverişlerde kullanılmak için geliştirilmiş standarttır. 

NFT Olarak Satılabilen Eserler Nelerdir?

Dijital sertifikası olan eserler başta olmak üzere; gif, fotoğraf, video, ses ve diğer tüm dosyalar NFT olarak satışa çıkarılabilmektedir. NFT örneklerine göz atarak nasıl eserlerin talep gördüğünü incelemeniz mümkündür. 

NFT Nasıl Alınır?

NFT satın almak için NFT pazar yerlerini ziyaret edebilirsiniz. Bu konuda bazı şirketler öne çıkmaktadır. Satın almak yerine kendi NFT’nizi de satışa sunmanız da mümkündür. Bunun için profesyonel bir destek alabilirsiniz. 

NFT Nasıl Satılır?

NFT alım ve satım için kullanılan siteler bu konuda işinize yarayacaktır. NFT eserinizi yükledikten sonra satışa çıkarmalı ve satış koşullarını oluşturmalısınız. Açık arttırma ile NFT satışı yapabilir ya da sabit bir ücret belirleyebilirsiniz. Bu siteler genelde komisyon odaklı çalışır. Bunun anlamı ise NFT’nizi ücretsiz olarak listeleyebileceğinizdir. NFT satışı için kripto para cüzdanınızı bu siteye bağlayarak ödemenizi alabilirsiniz. 

Hook Dijital NFT olarak satışa çıkarabileceğiniz tokenlar hazırlayarak metaverse dünyasında yerinizi almanızı sağlamaktadır. Profesyonel bir tasarım ekibiyle çalışan Hook Dijital, sizin için en güzel NFT koleksiyonlarını hazırlayarak, beğeninize sunmaktadır.