[vc_row][vc_column][vc_column_text]Google istatistikleri her yıl olduğu gibi bu yıl da dijital pazarlama trendlerini ve tahminlerini kullanıcılarıyla paylaştı. İstatistiklerdeki verilere göre 2022’de müşteri odaklı pazarlama kampanyaları ve alışverişe yönelten içerik türleri öne çıkıyor. Bizler de bu verileri göz önünde bulundurarak 2022 yılında trend haline gelecek olan dijital pazarlama ipuçlarını sizler için derledik.

2022 Yılının En iyi Dijital Pazarlama Trendleri

Yazımızın başında zamanı olmayanlar için 🙂 2022 yılının öne çıkan dijital pazarlama trendlerine de yer vermek istedik. 2022 yılının en iyi dijital pazarlama tekniklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Mobil optimizasyon eskisinden daha önemli hale gelecek.
 • Etkileyici pazarlama teknikleri bir pazarlama stratejisi olacak.
 • Sosyal medya gönderileri daha fazla önem kazanacak.
 • Sosyal sorumluluk projelerinin öne çıktığı bir yol olacak.
 • Deneyimsel pazarlama yeniden sahalara dönecek. 
 • Markalar organik trafiğe daha fazla önem verecek.
 • Sanatsal etkinlerin etkisi daha çok görünür hale gelecek. 
 • Sesli pazarlama ilgi görmeye devam edecek.
 • Daha fazla sanal gerçekliğin gündemde olduğu bir sene olacak. 
 • Yapay zekanın gücü artacak. 
 • Metaversenin yılı olacak. 
 • Sosyal medya ve e-ticarette cripto ve NFT’nin önemi artacak. 

Etkileyici hikayeler oluşturun

Bir markanın ne anlattığının yanı sıra nasıl anlattığı da tüketici açısından büyük önem taşıyor. Bilinen kalıplar üzerinden ilerlemek tüketicilerin ilgisini çekmek konusunda yetersiz olabilir. Bu nedenle farklılıkların ön planda tutulduğu hikayeler oluşturularak marka kimliği yaratmakta fayda var. 2022 yılındaki pazarlama planlarınızda kullanacağınız dili belirleyin ve ilgi çekecek hikayeler aktarmaya çalışın. Hedef kitlenize yönelik oluşturacağınız etkileyici hikayelerle markanızı akıllara kazıyın.

İhtiyaçlara yönelik mesajlar iletin

Markanızı dikkat çekici bir hale getirmenin yollarından biri de tüketicinin ihtiyaçlarını karşılamasıdır. İlettiğiniz mesajlarda ihtiyaca ilişkin vurgular yaparsanız alaka düzeyini artırarak hedef kitleye daha kolay erişebilirsiniz. Bu sayede hizmetlerinizle ilgilenebilecek tüketicilere ulaşır, reklam bütçenizi daha verimli kullanırsınız.

Hafızalara kazınan öğelerden faydalanın

Dijital ortamda her şeyin daha çabul ilerlemesi akılda kalıcılığı gölgeliyor. Bu sebeple standart hikaye akışından öte zengin sahnelerle başlayan ve bu şekilde devam eden kısa reklamlar daha etkili oluyor. Kullanılan görsel öğeler tüketiciyi hikayenin akışına kenetlerken markanın akılda kalıcı olmasını da sağlıyor.

Alışverişe yönelten içerikler üretin

E-ticaretin ciddi bir oranda artmasıyla dijital içeriklerin bir çoğu alışveriş yapılabilir hale geliyor. Birçok mecra satın alma özelliği ile entegre bir biçimde çalışıyor. Hizmetlerin satışını kolaylaştıran bu özellikleri kullanmak amacıyla tüketiciyi alışverişe yönlendiren ifadeler kullanabilirsiniz. Harekete geçiren mesajlar kullanarak alışveriş yapmayı sağlayan içerikler üretirseniz farkı göreceksiniz.

Veri koruma stratejisine odaklanın

Son dönemde yaşanan bazı olaylar kullanıcı verilerinin ve verilerin korunmasının önemini gözler önüne seriyor. Her ne kadar alakalı reklam ve içerikleri sunabilmek için kullanıcı verileri önem arz etse de tüketiciler kontrolün kendilerinde olduğunu bilmek istiyor. Verilere göre, kullanıcıların %73’ü üst düzey veri koruma özelliği garantisi veren dijital hizmetleri kullanıyor. Müşteri odaklı veri koruma stratejisi oluşturmak güven konusunda büyük rol oynuyor. 2022’de siz de bu konuya odaklanarak tüketicilerin güvenini kazanabilir, hedef kitlenizi markanıza daha bağlı kılabilirsiniz.

Ölçümleme yapın

Ölçümleme konusunda tek bir araca ya da yaklaşıma bağlı kalmayın. En iyi sonuçlara ulaşmak için birden fazla katman inceleyin. Tek bir sonuca odaklanmadan yapılan ölçümlemeler sayesinde pazarlama çalışmalarının geri dönüşlerini daha net bir şekilde görebilirsiniz.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]